Błotniki rowerowe i inne niezbędne akcesoria

0
1011

Sporty rowerowe cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. Wiele osób uprawia je rekreacyjnie lub dla poprawienia kondycji. Pasjonaci kolarstwa mają do wyboru m.in. rowery górskie, szosowe oraz downhill.

Podstawowe wyposażenie roweru

Przed wyruszeniem w trasę warto odpowiednio przygotować rower, tak aby jazda była w pełni bezpieczna i sprawiała przyjemność. Nie wszystkie elementy roweru są obowiązkowe, jednak dla własnego komfortu warto zaopatrzyć się również w dodatkowe akcesoria jak np.: kask, kamizelka odblaskowa, błotniki rowerowe oraz bagażnik. Co zatem należy do obowiązkowego wyposażenia roweru?:

  • Światła – obowiązujące przepisy wymagają, aby rowery użytkowe posiadały przynajmniej światło pozycyjne (z przodu) oraz światło odblaskowe (z tyłu). Lampy te powinny oświetlać co najmniej 150 metrów i być odpowiednio koloru żółtego lub białego oraz czerwonego. Dzięki zastosowaniu świateł rowerzysta jest widoczny na drodze, szczególnie w godzinach nocnych.
  • Dzwonek – oprócz tego, iż na drodze rowerzysta musi być widoczny, powinien być również słyszalny. Niezbędnym elementem jest zatem dzwonek rowerowy, wydający sygnały dźwiękowe.
  • Hamulce – bardzo ważne jest, aby hamulce rowerowe były sprawne, decyduje to bowiem w dużym stopniu o bezpieczeństwie na drodze. Do wyboru są hamulce tarczowe oraz linkowe.
  • Odblaski – powinny być obowiązkowo koloru czerwonego lub żółtego (jeśli zamontowane są na kołach i pedałach).
    W razie kontroli brak obowiązkowego wyposażenia roweru może grozić uzyskaniem mandatu.

Błotniki rowerowe – przydatne wyposażenie dodatkowe

Jeżeli regularnie używa się roweru jako środka transportu, warto zamontować w nim błotniki rowerowe. Są one bardzo łatwe w montażu, a ich działanie może okazać się nieocenione (zwłaszcza w zimowe lub deszczowe dni). Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu jazdy oraz ochrona przed wodą i błotem. Podczas zakupu błotników należy wziąć pod uwagę rodzaj i przeznaczenie roweru. Równie istotną kwestię stanowi szerokość oraz wielkość opon. Aby błotnik działał prawidłowo, powinien być szerszy od opony. Źle dobrany skutkuje bowiem wybrudzeniem i zmoczeniem ubrań. Błotniki wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego albo metalu. Montowane są one do przedniego widelca, do tylnych widełek oraz do ramy. Często dodatkowym wyposażeniem są również chlapacze. Dobrej jakości błotniki charakteryzują się wysokim poziomem wykonania oraz niezawodnością. Cechują się również łatwością demontażu, co pozwala na ich regularne czyszczenie. Przegląd popularnych błotników można znaleźć na https://www.rowertour.com/c/74/blotniki-trekking-szosa-28. Nowoczesne błotniki ułatwią korzystanie z rowerów podczas jazdy codziennej, jak i wyczynowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here