Jurajski Szlak Rowerowy

0
1874

Dobrej jakości trasy rowerowe i wspaniałe zabytki w jednym? To możliwe, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę rowerową Jurajskim Szlakiem Rowerowym. Ta trasa zaliczana jest do najpiękniejszych w całym kraju. Dowiedz się, jakie obiekty spotkasz po drodze.

Szlak Orlich Gniazd – to trzeba zobaczyć

Szlak Orlich Gniazd przebiega przez województwa śląskie i małopolskie, łącząc Kraków z Częstochową. To trasa, na której spotkamy większość jurajskich zamków i warowni (zwanych Orlimi Gniazdami właśnie), wybudowanych głównie na wysokich skałach. Szlak ma długość 163,9 km.

Jurajski Szlak Rowerowy

Przebiega tuż przy Szlaku Orlich Gniazd, stwarzając wygodne warunki do wycieczek rowerowych, bez obawy o tłumy turystów na drogach. Ta trasa rowerowa ma 190km i biegnie przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Kolejne punkty na tym szlaku to:

Kraków-Bronowice Małe
Kraków-Mydlniki
Szczyglice
Brzoskwinia
zamek Tenczyn w Rudnie
Tenczyne
Krzeszowice
Paczółtowice
Dolina Eliaszówki
Klasztor w Czernej
Paczółtowice
Racławice
Zawada
Zimnodół
Osiek
Olkusz
Olkusz Słowiki
zamek w Rabsztynie
Jaroszowiec– lasy bukowe – skały wapienne „Nad Kopalnią”
Zalesie Golczowskie
Golczowice
Cieślin
zamek w Bydlinie
zamek w Smoleniu
Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie
Ryczów
zamek Ogrodzieniec
Skarżyce
zamek w Morsku
Skały Podlesickie
Góra Zborów
Skały Kroczyckie
Zamek Bobolice
Zamek w Mirowie
Niegowa
Moczydła
Przewodziszowice (strażnica)
Czatachowa
Zamek Ostrężnik
Suliszowice
Zrębice
Olsztyn
Góry Towarne
Częstochowa

Orle Gniazda – wyjazdy rowerowe. Specyfika trasy

Trasa biegnąca przez Jurajski Szlak Rowerowy jest średniej trudności – głównie ze względu na jej długość. Po drodze rowerzyści mogą odpocząć na polach kempingowych, jak i w gospodarstwach agroturystycznych.

Poza ruinami średniowiecznych zamków, podczas tej wycieczki rowerowej mamy okazję obserwować szereg innych, cennych zabytków – takich jak kościoły, klasztory i skanseny. Warto dodać, że początek trasy – Bronowice Małe – to miejsce, w którym koniecznie należy zwiedzić Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” – dworek, w którym Stanisław Wyspiański nabył inspirację do napisania „Wesela”. Malowniczy obraz obydwu regionów pozwala na wykonanie pięknych zdjęć, dlatego warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here