Popularne trasy rowerowe w Czechach

0
1397

Czechy to państwo, w którym oprócz skarbów architektury znajdują się malownicze lasy i przepiękne góry. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona. Wszystkie te widoki najlepiej jest podziwiać niespiesznie przemierzając kraj na rowerze wyposażonym w pomocne akcesoria rowerowe. W Czechach wyznaczono tysiące tras rowerowych dla entuzjastów rowerowych wypraw. Szlaki rowerowe mają różne poziomy trudności, dlatego każdy turysta znajdzie coś dla siebie, nawet ten najbardziej początkujący. Z reguły trasy rowerowe prowadzą przez mniej uczęszczane drogi asfaltowe, a także utwardzone polne i leśne ścieżki.

Nie sposób nie wspomnieć tu o nowo otwartym (wrzesień 2018) Żelaznym Szlaku Rowerowym na pograniczu polsko-czeskim. Przy tym projekcie współpracowało pięć gmin czeskich i polskich – Jastrzębie-Zdrój, Godów, Zebrzydowice, Petrovice i Karvina. Ideą jest użycie starych i nieużywanych już linii kolejowych, które świetnie nadają się do utworzenia infrastruktury rowerowej. Potwierdziło to już wiele innych projektów z Europy zachodniej. Żelazny Szlak Rowerowy ma długość około 40 km. Został zaprojektowany w formie wygodnej pętli. Na pewno zdobędzie fanów zarówno zza polskiej, jak i czeskiej granicy.

Trasa Znojemska to dość długi szlak rowerowy w Czechach. Liczy 165 kilometrów. Przemierzając go będziemy mieli okazję spróbować najlepszych win oraz zobaczymy wyjątkowe zabytki kultury. Ułatwieniem dla rowerzystów są tak zwane winobusy, które kursują w okolicach Znojma wiosną i latem. Wyposażono je w przyczepki na rowery. Winobusy mają na swojej 66 km trasie 19 przystanków przy piwniczkach winnych.

Świetną okazją, żeby zobaczyć imponujące skalne miasta w Czeskiej Szwajcarii jest wybranie się na Łabski Szlak Rowerowy. Po drodze napotkamy wiele atrakcji turystycznych, takich jak ZOO z afrykańskim safari albo pałac i winnica w historycznym mieście Mělník. Na terenie krainy zwanej Czeską Szwajcarią znajduje się park narodowy, a w nim skalne bramy, wąwozy i wieże. Można tam zobaczyć największą piaskowcową bramę skalną w Europie.

We wszystkich górskich miejscowościach w Czechach kursują cyklobusy. Jest to duże udogodnienie dla rowerzystów. Oprócz tego funkcjonuje tam wiele wypożyczalni rowerów, w tym również rowerów elektrycznych. Wybierając się na dłuższą wyprawę rowerową warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju przydatne akcesoria rowerowe, takie jak nawigacja, licznik, sakwy itp.

Stolica Czech, Praga, jako miasto samo w sobie jest bardzo atrakcyjnym celem turystycznym. Oprócz tego okoliczne tereny w pobliżu Pragi przy rzekach Wełtawa lub Łaba kuszą swoimi urokami. Po obu brzegach znajdują się oznakowane ścieżki rowerowe. Dzięki asfaltowej nawierzchni mogą po nich jeździć również entuzjaści rolek. Wycieczkę można rozpocząć i zakończyć w którymkolwiek miejscu, ponieważ wzdłuż rzeki ciągną się tory kolejowe.

A jak to jest jeździć na rowerze poza Europą? Zapraszamy na nasz blog (https://www.rowertour.com/blog/5), relacjonujemy tam wyprawę rowerową do Izraela, Palestyny i Jordanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here