Szlak stu jezior

0
1460

Zbliżający się sezon rowerowy to doskonały czasy, aby odwiedzić najpopularniejsze szlaki rowerowe w Polsce. Nasz kraj oferuje bardzo wiele atrakcji dla turystów rowerowych, a szlaki rowerowe w naszym kraju są bardzo malownicze i urokliwe. Warto się zastanowić jakie szlaki chcemy odwiedzić w nadchodzącym okresie wakacyjnym.

Jednym z nich jest powszechnie znany w środowisku rowerowym i turystycznym Szlak Stu Jezior, który jest jednym z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce. Szlak Stu Jezior powstał bowiem już w roku 1999. Trasa ta to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych widokowo tras, rozpoczynających się w Poznańskim węźle rowerowym, u zbiegu dwóch ulic Baraniaka i Jana Pawła II. Trasa rowerowa stu jezior prowadzi w kierunku Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, nazywanego często Krainą Stu Jezior i jest oznaczona kolorem czarnym. Kraina ta jest jednym z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania. Trasa prowadzi wzdłuż wielkopolskich jezior aż po Międzychód i jej długość wynosi 110 km.

Po wjechaniu na ścieżkę prowadzącą z Poznańskiego węzła rowerowego szlak rowerowy prowadzi bezpośrednio do Szamotuł. W tym miejscu znajduje się gotycki kościół Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa oraz Muzeum — Zamkiem Górków gdzie znajduje się słynna Basztą Halszki. Jadąc dalej tym szlakiem, docieramy do kolejnego gotyckiego kościoła w Ostrorogu, który pochodzi z XV wieku. W Psarskiem warto się na chwilę zatrzymać, aby obejrzeć gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z bardzo charakterystyczną kwadratową wieżą. W dalszej części trasy zobaczyć możemy pałacyk w Białokoszu, który datowany jest na XIX wiek. Dla osób lubiących punkty widokowe kolejną atrakcją na trasie jest punkt widokowy w Łężeczkach. Z niego rozciąga się panorama jeziora Chrzypskiego, a na szczycie wzniesienia stoi pomnik zwany tutaj „Grzybem” i jest to pierwszy pomnik odsłonięty w XXI wieku. Warto wspomnieć, że na całej trasie tego szlaku, trasa rowerowa prowadzi pomiędzy licznymi malowniczymi jeziorami.

Trasa rowerowa prowadzi dalej przez Chrzypsko Wielkie, Ryżyn i Jesionki aż do Sierakowa, gdzie możemy obejrzeć kościół NMP Niepokalanie Poczętej oraz charakterystyczne pozostałości po zamku Opalińskich. Sieraków jest turystyczną stolicą tego regionu, który jest znakomitym wyborem, aby wybrać sięstąd do Puszczy Noteckiej. Obok Sierakowa znajduje się jezioro Śremskie. Warto wspomnieć, że w najgłębszym punkcie tego jeziora dno znajduje sześć metrów poniżej poziomu morza i jest to jedyna kryptodepresja w Wielkopolsce.

Szlak kończy się w Międzychodzie i spotyka się on z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1, przez który przebiegają również ciekawe trasy rowerowe. Atrakcją Międzychodu jest „laufpompa”, czyli artezyjska studnia głębinowa w centrum miasta z wodą uchodzącą za leczniczą. W tym mieście można również zmienić środek transportu na łódź, kajak lub rower wodny, ponieważ w tym miejscu znajduje się baza na szlaku wodnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here