Ciekawe trasy rowerowe w Bydgoszczy

0
1343

Miasto Bydgoszcz przyjęło politykę komunikacyjną promującą ruch rowerowy. Jest w tym potencjał, który może odciążyć ulice, przejmując część uczestników ruchu. Powstają coraz to nowe trasy rowerowe. Korzyści jest o wiele więcej – koszty nakładów są o wiele niższe, mieszkańcy wykorzystują rowery dla rekreacji w większym stopniu, a także spada współczynnik zanieczyszczenia środowiska.

Obecnie na terenie miasta jest 81 kilometrów wyznaczonych i oznakowanych dróg dla rowerów. Układ geometryczny Bydgoszczy jest dość charakterystyczny, dlatego sieć rowerowa jest rozbudowywana głównie na kierunku zachód – wschód. Najdalej wysuniętymi dzielnicami po przeciwnych stronach są Osowa Góra oraz Fordon. Łączy je najdłuższa trasa rowerowa wewnątrz miasta o długości około 20 km. Ponadto istnieje odcinkowo wyznaczana droga dla rowerów wzdłuż Kanału Bydgoskiego, która łączy Miedzyń i Osową Górę, rondo Grunwaldzkie i dalej rondo Toruńskie. Kanał Bydgoski to niezwykle malownicze miejsce, idealne do relaksującej przejażdżki na rowerze.

Oprócz tego warto wykorzystać potencjał, jaki mają piękne parki w Bydgoszczy. Na szczególną uwagę zasługuje park Myślęcinek. W samym parku jest mnóstwo ścieżek rowerowych prowadzących przez zielone tereny, otoczone lasem. Jazda alejkami to sama przyjemność. Stamtąd można wystartować na niezbyt długą i bardzo przyjemną wycieczkę przez rekreacyjne tereny na północy miasta. Można zacząć od wyraźnie oznakowanych ścieżek rowerowych, a potem przemierzać leśne drogi w kierunku Brdy. Dla osób, które nie czują się pewnie w terenie, przyda się bardzo nawigacja. Po drodze podziwiajmy urocze okolice. Na pewno znajdziemy przyjemne miejsce na postój, żeby trochę odpocząć.

Oprócz tego Bydgoszcz jest punktem, przez który przebiegają inne, dłuższe turystyczne szklaki rowerowe. Wyznaczają je istniejące drogi publiczne oraz leśne. Szlaki te mają typowo rekreacyjno-krajoznawczy charakter. Ich długości wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilometrów. Ciekawostką jest, że Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1 jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Europie, przebiega z Francji do Rosji i zahacza o osiedle Janowo. W Bydgoszczy zaczyna się i kończy też zielony szlak rowerowy o długości 89km. Przebiega on wokół Doliny Wisły. Wyjazd z Osiedla Leśnego, przez Topólko, Gruczno, przez Wisłę, Ostromecko i powrót do Starego Fordonu. Jeśli ktoś szuka krótszej trasy, może zainteresuje się 30 km szlakiem rowerowym między Nakłem a Bydgoszczą, oznaczonym kolorem niebieskim. Szlak staruje na rondzie Grunwaldzkim i biegnie wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego, ulicą Lisią wychodzi w kierunku Nakła poza obszar miasta.

Kiedy wybieramy się na rowerze poza miasto, nieocenioną pomocą w orientowaniu się w terenie są akcesoria rowerowe, takie jak wspomniana już wcześniej nawigacja (np. od Mio), licznik (np. od Sigma), mapnik, uchwyt na telefon, bidon czy plecak rowerowy. Więcej informacji na temat najciekawszych aplikacji na telefon z mapami rowerowymi można znaleźć tutaj → https://www.rowertour.com/blog/5

Podsumowując – Bydgoszcz to bardzo dobra baza wypadowa dla wycieczek w promieniu kilkunastu km od miasta. Z powodu braku szlaków w formie pętli, najczęściej trzeba wybrać kilka odcinków szlaków długodystansowych. Warto jednak poświęcić trochę czasu na takie zaplanowanie trasy. Przyjemność z jazdy i piękne widoki na pewno nam to zrekompensują, a odpowiednio dobrane akcesoria rowerowe ułatwią nam monitorowanie naszego miejsca pobytu i efektywności jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here