Popularne trasy rowerowe w Polsce

0
1419

Polska jest krajem bogatym w krajobrazy świetnie nadające się na przeróżne wycieczki rowerowe.

Trasy rowerowe w Polsce są w okresie wakacyjnym oblegane przez rowerzystów nie tylko z Polski. Polskie trasy rowerowe są znane na całym świecie ze swojej różnorodności i zabytkami dostępnymi na każdej z nich. W tym artykule zajmiemy się kilkoma popularnymi trasami rowerowymi w Polsce.

Trasy rowerowe w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski jest świetnym miejscem dla turystów rowerowych i posiadającym wiele tras rowerowych. Beskidy są bez wątpienia doskonałym wyborem, jeżeli chcemy uprawiać turystykę rowerową górską lub uprawiać downhill. Na Skrzycznem, czyli najwyższej i najpopularniejszej górze w Beskidzie Śląskim działa jedna z najpopularniejszych i najczęściej uczęszczanych tras rowerowych w Beskidach. Jeżeli uda nam się wjechać na szczyt, czeka nas niespodzianka w postaci pięknej trasy biegnącej przez grań Malinowej Skały.

Szlak Stu Jezior

Jest jednym z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce. Polska posiada Szlak Stu Jezior, który powstał w roku 1999 i wynosi łączną długość 110 km. Jest jedną z najpiękniejszych widokowo tras, rozpoczynających się w Poznańskim węźle rowerowym. Trasa rowerowa wiedzie m.in. przez Szamotuły i Sieraków, nazywanego często Krainą Stu Jezior, która jest oznaczona kolorem czarnym. Kraina ta jest jednym z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania.

Trasy rowerowe w Bieszczadach

Bieszczadzkie Trasy rowerowe są bardzo gęste i zróżnicowane. Ciekawą propozycją jest transgraniczna trasa rowerowa Komańcza — Medzilaborce, której długość wynosi łącznie 160 km, z czego 60 km szlaku leży po stronie słowackiej. Po drodze mija się kapliczki i cerkwie, warto zobaczyć m.in. tę w Komańczy. Szlak biegnie drogą asfaltową. Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia część ze swoich głównych dróg rowerzystą.

Roztocze

Na Roztoczu dostępne są bardzo ciekawe i popularne szlaki rowerowe. Dzięki ich walorom przyrodniczym wycieczka jedną z roztoczańskich tras rowerowych sprawi przyjemność nie tylko dla zaawansowanych rowerzystów, oraz amatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystyką rowerową. Przez Roztocze przebiegają łącznie trzy trasy. Najdłuższa z tras to Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który oznakowany jest kolorem czerwonym i prowadzi przez najciekawsze miejsca tego regionu. Ścieżka rowerowa o łącznej długości 257 kilometrów rozpoczyna się w Kraśniku, a kończy we Lwowie.

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej

Trasa rowerowa będąca na Roztoczu jest oznaczona kolorem zielonym. Prowadzi ona przez silnie zalesione tereny, w tym bory. Spora część tego szlaku rowerowego biegnie wzdłuż granicy Roztocza. Odcinek jest pagórkowaty i posiada znaczną ilość wzniesień.

Trasa Czarna Perła

Najbardziej wymagający szlak rowerowy będący na Roztoczu licząca 25 km. Ścieżka pętli przebiega przez Szczebrzeszyn, gdzie znajduje się pomnik słynnego chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy.

Trasa rowerowa do Florianki

Ścieżka Krajobrazowa ze Zwierzyńca do Górecka Starego powinna trwać około 2 godzin. Florianka, której szlak zawdzięcza swoją nazwę to bardzo mała wioska znana w okolicy za sprawą prowadzonej tu hodowli konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej. Szlak na mapach oznaczony jest kolorem żółtym.

Rowerem nad Bałtykiem

Szlak wokół Morza w części pokrywa się ze szlakiem latarni morskich. Najlepiej jest rozpocząć w Świnoujściu i podążać brzegiem, aż do Krynicy Morskiej. Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się łącznie siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu. Długość całej trasy to około 1100 km.

Karpacki Szlak Rowerowy

Szlak prowadzi przez 35 gmin województwa małopolskiego i liczy prawie 800 kilometrów. Szlak główny prowadzi przez historyczny szlak handlowy z południa do Krakowa. Rozpoczyna się on na granicy w Leluchowie i prowadzi przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę.

Green Velo – najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa. Szlak prowadzi przez pięć województw na wschodzie kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Do przejechania jest łącznie aż 2000 km. Green Velo prowadzi głównie przez asfaltowe drogi. Cały szlak jest bardzo dobrze oznakowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here