Jeżeli zastanawiasz się nad trasami rowerowymi, mogę zapewnić, że nie znajdziesz nic lepszego niż Polskie trasy rowerowe. Warto odwiedzić trasy rowerowe południe Polski. Myśląc o części południowej naszego kraju, z całą pewnością przychodzą nam na myśl góry i Tatry.
Trasy rowerowe w Tatrach
Chociaż większość znajdujących się tutaj szlaków to szlaki piesze. Z powodzeniem znajdziemy tutaj wiele rowerowych tras zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Trasy rowerowe południe Polski oferują swoje bogactwo. Z proponowanych tras rowerowych mamy do wyboru przejażdżkę wokół Zakopanego jadąc przez Kościelisko i Dolinę Chochołowską. Podczas jazdy na tej trasie można przez cały czas podziwiać góry i wspaniałą panoramę Tatr. Jeżeli nie posiadamy roweru, to w Dolinie Chochołowskiej istnieje wypożyczalnia rowerów.
Szlak Orlich Gniazd
Ta trasa rowerowa na południu Polski zaczyna się w Krakowie i prowadzi aż do Częstochowy.
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to jedna z najbardziej znanych i przepięknych tras rowerowych wartych odwiedzenia w Polsce. Warto nadmienić, że znajduje się ona na terenie Parku Krajobrazowego. Zawarte w nazwie Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków, które w dawnych czasach broniły dostępu do naszej Polskiej granicy. W tej chwili to doskonale zachowane ruiny, niektóre z nich zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie. Na tej trasie odwiedzisz wiele ruin i zamków, na które w większości przypadków trzeba się wdrapać, ponieważ gniazda zakładane były na wzniesieniach. Łączna długość tej trasy wynosi około 180 kilometrów i nie należy ona do najłatwiejszych. Na trasie również nie ma problemów ze znalezieniem noclegu czy schronienia.
Trasa od Krakowa do Kalwarii
Na południu Polski warto wybrać się na trasę rowerową prowadzącą od Krakowa, przez Skawinę, Lanckoronę, aż do Kalwarii. Będąc na tej trasie, zobaczymy wiele pięknych widoków oraz malowniczych miasteczek, które z całą pewnością zapadną nam w pamięci na długo. Trasa ta jest przeznaczona dla średnio zaawansowanych rowerzystów, ponieważ całkowita liczba przewyższeń wynosi ok. 520 m a drogi, którymi prowadzi, są bardzo gęsto uczęszczane. Lanckorona, którą odwiedzimy to unikatowy w skali kraju układ urbanistyczny, który cechują malownicze i niepowtarzalne krajobrazy, natomiast obecny na miejscu mikroklimat i czyste powietrze, zachwyci każdego mieszczucha.
Bystrzyca Kłodzka
Odwiedzając południe kraju, warto wybrać się do Bystrzycy Kłodzkiej, która jest piękną oraz zaciszną miejscowością historyczna. Znajduje się ona na Dolnym Śląsku, w sercu Kotliny Kłodzkiej, około 15 km od granicy z Czechami. Miejscowość ta oferuje szeregiem atrakcji i zabytków, a co najważniejsze dysponuje wieloma trasami rowerowymi do wyboru. W związku z tym, że Bystrzyca Kłodzka znajduje się bardzo blisko granicy, jest to doskonała baza wypadowa do Czech.
Wielka Pętla Bieszczadzka
Trasa ta liczy łącznie 142 km i prowadzi z Leska przez Ustrzyki Dolne do Ustrzyk Górnych, następnie do Baligrodu i z powrotem do Leska, gdzie znajduje się ciekawy zamek. Można pokusić się o wjechanie na stronę Słowacką i odwiedzić Medzilaborce. Tras rowerowych w Bieszczadach jest bardzo wiele. Trasa ta prowadzi głównie asfaltem i jest przede wszystkim trasą widokową. Znajdują się tutaj również jedne z największych w Małopolsce kirkutów, pomników, rezerwaty przyrody oraz cerkwi. Z trasy są widoczne najwyższe szczyty Bieszczadów, czyli Tarnica, Krzemień i Bukowe Berdo.
Śladami Piastów po Cieszynie
Cieszyn przecina pętla rowerowa euroregionu, czyli Śląsk Cieszyński i Szlak Greenway biegnący z Wiednia do Krakowa i jest to doskonała miejsce na rowerowe wypady do Czech. W Cieszynie natomiast znajduje się Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które jest jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej oraz najstarszym muzeum publicznym w Polsce. Muzeum zostało założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w 1802 r. Cieszyński rynek jest otoczony renesansowymi i barokowymi kamienicami, a w jego centrum zdobi barokowa studnia z fontanną św. Floriana.