Trasy rowerowe Sudety

0
2390

Jeśli chcesz znaleźć dobre, sprawdzone trasy rowerowe, Sudety to świetny wybór. Wspaniale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej. W Szklarskiej Porębie już od kilku dobrych lat odbywa się jedyny w Polsce festiwal rowerowy, no i właśnie w Sudetach zapoczątkowano ligę Bikemaraton. Trasy rowerowe w Sudetach dają możliwość podziwiania na rowerze pięknych, malowniczych widoków i czerpania maksimum przyjemności z jazdy. Jak najbardziej można wybrać się na wyprawę z namiotem i nocować wśród natury. Poniżej przedstawiamy drogi rowerowe, które mogą być inspiracją do ułożenia planu własnej eskapady w Sudety.

Najczęściej wybieraną lokalizacją są Góry Izerskie, znajdziemy tam przede wszystkim ciszę. To dobre miejsce, żeby uciec od zgiełku miasta. Dukty i drogi biegną przez odludzia z rozległymi pięknymi widokami. Ta trasa rowerowa zaczyna się w Świeradowie Zdroju i będzie miała długość około 42km. Przewyższenie wynosi 861m. Czerwonym szlakiem turystycznym kierujemy się w kierunku Stogu Izerskiego, do Schroniska. Jedziemy asfaltową drogą. Następnie obieramy kierunek Polany Izerskiej żółtym szlakiem szutrową drogą. Kolejne przystanki to Izerskie Bagno i Chatka Górzystów. Dalej jedziemy wzdłuż rzeki Izery, aż do schroniska w Orlem. Wybieramy kierunek Jakuszyce, a z powrotem jedziemy przez góry kolejno zielonym i czerwonym szlakiem turystycznym. Całą wyprawę można zakwalifikować do średnio wymagających.

Istnieją również krótsze ścieżki rowerowe. Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę o długości do 20 kilometrów, a może nawet zabrać ze sobą dzieci, możemy wystartować z Przysieki i kierować się na Drogę pod Reglami. Gdy miniemy już ośrodek „Łucznik”, kierujmy się na Zachełmie żółtym szlakiem turystycznym. Gdy drugi raz spotkamy skrzyżowanie ze szlakiem czarnym, skręćmy w niego (na lewo). Dotrzemy nim do samej Szklarskiej Poręby. Biorąc pod uwagę natężenie ruchu turystycznego, ta trasa jest bardzo spokojna. Po drodze gwarantowane mamy piękne widoki.

95-kilometrową średnio trudną trasę od Świdnicy do Myśliborza możemy podzielić na dwa dni. Nie każdy jest w stanie pokonać taką odległość w jeden dzień. Z centrum Świdnicy jedziemy na Komorów, dalej kierunek wyznaczają nam Olszan i Mędlecina. Potem Kłaczyna, gdzie możemy obejrzeć ruiny zamku wodnego. Następny punkt to Paszowice. Wracając jedziemy przez Sady Dolne i Górne, Chwaliszów i Świebodzice. Ciekawe punkty na wspomnianej trasie to również kościół świętej Anny, Pałacyk Hochbergów w Cierniach a także Wzgórze Wierzycy, gdzie znajduje się punkt widokowy. Możemy stamtąd podziwiać imponujące Góry Wałbrzyskie.

Wybierając się na jakiekolwiek trasy rowerowe w Sudetach pamiętajmy o dobrze dobranej odzieży rowerowej i sprzęcie. Wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Rower musi być zakonserwowany i sprawny technicznie. Weźmy ze sobą podręczny zestaw naprawczy, gdyby była potrzebna drobna reperacja. Nie można zapomnieć o kasku i okularach przeciwsłonecznych. Taka wyprawa w góry to połączenie dbania o zdronie, walorów krajobrazowych i pasji jazdy na dwóch kółkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here