Trasy rowerowe nad morzem Bałtyckim

0
2041

Wycieczki rowerowe nad morzem gwarantują niezapomniane widoki, niezależnie od pogody. Piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, co jakiś czas można zobaczyć majestatyczną latarnię morską, małe przystanie portowe a także miasta portowe, które tętnią życiem – to jest właśnie polskie wybrzeże. Z miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów z całego świata można trafić nieoczekiwanie na dzikie i odludne plaże. Warto też zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria rowerowe na dalsze lub bliższe trasy rowerowe, żeby nic nas nie zaskoczyło.

Poczynając od wschodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku, okolic Mierzei Wiślanej, teren jest bardzo zróżnicowany – od piaszczystych wzgórz po bardzo płaskie tereny Żuław Wiślanych. W kierunku północy (województwo Pomorskie) mamy już wybrzeże nad otwartym morzem, z równie zróżnicowanym krajobrazem. Jeśli chcemy znaleźć przyjemne ścieżki rowerowe nad morzem, Gdańsk będzie idealną lokalizacją. Po przejażdżce można udać się na smaczny posiłek do jednej z wielu trójmiejskich restauracji. Jeśli jednak jesteśmy bardziej zainteresowani dziką naturą, niż miejskimi klimatami, plaże są najszersze w okolicach Dębek. Poza tym Półwysep Helski wcina się na 30km w morze. Można dotrzeć rowerem na sam jego koniec. Na zachód od Dębek, w kierunku Ustki, znajduje się najpiękniejszy fragment wybrzeża Polski. Oczywiście jest tam Słowiński Park Narodowy i jego słynne ruchome wydmy, ale poza nim również znajdziemy malownicze miejsca. Zachodnia część wybrzeża (województwo Zachodniopomorskie) jest najbardziej naszpikowana ośrodkami wypoczynkowymi. Niewiele tam lasów, niektóre części wybrzeża mają charakter klifowy. Poniżej przedstawiamy kilka przyjemnych tras rowerowych o zróżnicowanych stopniach trudności, dzięki czemu nawet początkujący rowerzyści mogą znaleźć inspirację dla siebie.

1. Niechorze – Pobierowo – 24,8km

Stopień tej trasy można określić jako łatwy. Rozpoczyna się ona fragmentem ścieżki rowerowej umiejscowionej w lesie. Jedziemy kierując się na Rewal. Po drodze będziemy widzieć latarnię morską. W miasteczku można zatrzymać się na chwilę i wyruszyć dalej w drogę do Trzęsacza. Są tam zabytkowe ruiny kościoła, które warto zobaczyć, jak również piękne widoki z klifów. Następny punkt w naszym planie wycieczki to Pustkowo, a następnie Pobierowo, gdzie kierujemy się przez las. Tą samą trasą wracamy do Niechorza.

2. Łeba – Rowy – 36km

Entuzjaści wypoczynku na łonie natury będą zachwyceni tą średniej długości trasą rowerową. Słowiński Park Narodowy jest największym w Europie pasem wydm ruchomych, i właśnie przez niego wiedzie droga. Trasa wiedzie pomiędzy brzegiem morza a jeziorem Łebsko. Ścieżki rowerowe nad morzem zawsze dają nam możliwość pooddychać mającym dobroczynny wpływ najodowanym powietrzem. Po kilkunastu kilometrach warto zrobić pierwszy postój – na terenie, gdzie kiedyś istniała wioska rybacka o nazwie Boleniec. Chaty mieszkańców tej wsi stopniowo znikały pod piaskiem z ruchomych wydm. Stamtąd niebieski szlak prowadzi nas do Czołpina z wysoką na 25m latarnią morską. Warto też odbić kilka kilometrów z trasy do Kluk, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej.

3. Kołobrzeg – Koszalin – 66km

Choć jest to dość długa trasa rowerowa, to nadal określa się ją mianem łatwej. Dlaczego? Praktycznie cały czas biegnie nad samym morzem. Trudno się zgubić. Zaczynamy wyprawę w Kołobrzegu i ruszamy na wschód – najpierw parkiem, a później bardzo dobrze przemyślaną trasą rowerową. Po drodze możemy podziwiać malowniczy brzeg morza oraz bagniska. Mijamy też pozostałości dawnego lotniska wojskowego Bagicz, jedziemy przez Sianożęty i Ustronie Morskie, a następnie przez bardziej zielone i przyjemne dla oka tereny do Gąsek. Gdzieniegdzie niewysokie klify urozmaicają nam krajobraz. Kolejne przystanki to Sarbinowo, osada Chłopy i Mielno. Droga jest bardzo przyjemna, wzdłuż jeziora Jamno, przez Unieście a następnie przez las. Asfaltowa droga prowadzi nas do Osieków, gdzie można odpocząć z widokiem na jezioro. Gdy pora ruszać, przez osadę Łabusz kierujemy się do dworca kolejowego w Koszalinie, gdzie kończymy udaną wycieczkę.

To tylko kilka propozycji na przyjemne drogi rowerowe nad morzem. Być może masz pomysł na ulepszenie wyżej podanych sugestii. Nie wahaj się układać własnych tras! Jest to część frajdy ze spędzania czasu na rowerze w trasie w pięknej nadmorskiej scenerii. I przypominamy. Weź ze sobą przydatne akcesoria rowerowe, takie jak pompka, zestaw naprawczy czy bidon. Nigdy nie wiesz czy coś cię po drodze nie zaskoczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here