Większa część tej pięknej krainy historycznej Polski to województwo Kujawsko-Pomorskie. Południowe jej fragmenty leżą na terenie województwa Wielkopolskiego. Malownicze lasy, polskie wsie, zielone tereny, wzniesienia – tym wszystkim można cieszyć oko przemierzając trasy rowerowe na Kujawach. Wspomniane poniżej ścieżki rowerowe to może nie są wymagające i wyczerpujące trasy rowerowe MTB, jednak całodzienna wycieczka połączona z transportem kolejowym również może być przyjemnym sposobem na spędzenie aktywnego dnia.
Jedna z kilku naszych propozycji to na przykład łatwa i przyjemna trasa łącząca miejscowość Nieszawa i Aleksandrów Kujawski. Lata temu powstała tam międzygminna trasa rowerowa, która miała na celu poprawić bezpieczeństwo rowerzystów. Z Nieszawy ruszamy w stronę Ciechocinka wzdłuż drogi powiatowej. Gdy będziemy na wysokości Siarzewa, już zanurzymy się w zieloność lasu. W Podolu wyzwaniem będzie wspięcie się na wał przeciwpowodziowy przecinający trasę. Po pokonaniu tej przeszkody dotrzemy do Ciechocinka. Ulicą Nieszawską dotrzemy do ścieżki rowerowej prowadzącej do Raciążka. Możemy tam zobaczyć ruiny zamku biskupów kujawskich oraz popatrzeć na dolinę Wisły. Po powrocie do Ciechocinka dalej trzymamy się ulicy Nieszawskiej i oglądamy atrakcje miasteczka. Następnie nasza trasa będzie prowadzić przez Odolion, gdzie znowu czeka nas wzniesienie terenu. Mijamy Stawki i docieramy do Aleksandrowa Kujawskiego. Warto przy okazji zobaczyć dom rodzinny Edwarda Stachury w Łazieńcu. Następnie w parku Jana Pawła II należy się nam odpoczynek. W końcu pokonaliśmy około 20km. Wracamy tą samą trasą do Nieszawy.
Inny szlak rowerowy prowadzi z Bydgoszczy przez Solec Kujawski aż do Torunia. Jego długość wynosi około 60km. Przy wyjeździe z Bydgoszczy trafiamy do kompleksu leśnego Puszcza Bydgoska, przez który przebiega czarny szlak rowerowy. Prowadzi on wzdłuż Wisły, do Solca Kujawskiego. Warto przy okazji tu wstąpić do Juraparku, czyli parku dinozaurów, z bardzo realistycznie odtworzonym światem pradawnych jaszczurów. Następnie ścieżka przecina krajową dziesiątkę w głąb kompleksu leśnego, do Cierpic pod Toruniem.
Bydgoszcz z Toruniem łączą liczne szlaki rowerowe, dające wiele wariantów jeśli chodzi o ciekawą wyprawę. Jednym z nich jest otwarty w 2003r. szlak „Przyjaźni”. Prowadzi głównie bocznymi drogami, liczy sobie w sumie 54km. Posiada dwa dłuższe podjazdy o przewyższeniu około 40m. Możemy po drodze skorzystać ze specjalnie wyznaczonych miejsc postojowych dla rowerzystów oraz zaopatrzyć się w podstawowe produkty w wiejskich sklepach. Gdzie zaczynamy? Na stacji Bydgoszcz Główna. Kierujemy się na wschód miasta i wjeżdżamy do Fordonu. Korzystamy z ulic oraz dróg pieszo-rowerowych. Most na Wiśle pokonujemy chodnikiem. Skręcamy na Ostromecko. Warto tam zwiedzić zespół pałacowy, park oraz gotycko-barokowy kościół. Następnie kierujemy się na Wałdowo Królewskie. Po drodze możemy podziwiać panoramę Kotliny Toruńskiej. W Skłudzewie zjeżdżamy na Rzęczkowo, następnie mijamy Zarośla Cienkie i po kilku kilometrach docieramy do Zamku Bierzgłowskiego z XIII w. Następnie wracamy na niebieski szlak. Przez Przysiek wjeżdżamy na leśną drogę wzdłuż torów kolejowych. Wjeżdżamy powoli w zabudowania Torunia. Szlak kończy się na placu Rapackiego.
Jeśli chodzi o trasy rowerowe, Kujawy dają nieskończone wręcz możliwości dowolnego modyfikowania, wydłużania, skracania – stosownie do naszych możliwości fizycznych i czasowych. Część wyprawy można odbyć korzystając z infrastruktury kolejowej. Mamy nadzieję, że czujecie się zachęceni do zaplanowania swojej własnej całodziennej wycieczki rowerowej po Kujawach.